רבים לא מודעים לכך שדלקות מפרקים יכולות להופיע גם בקרב ילדים ואפילו בקרב תינוקות.

דלקת מפרקים שמופיעה בקרב האוכלוסייה הצעירה נקראת "דלקת מפרקים כרונית אידיופטית של הילדות". המשמעות של השם היא שמדובר על דלקת שהסיבה לה אינה ידועה ושהגורם לה אינו ידוע.

הדלקת שמופיעה בקרב אוכלוסייה זו (בחולים מתחת לגיל 16) יכולה לפגוע במפרק אחד או יותר ונמשכת מעל שישה שבועות.

ישנה חשיבות גדולה למשך הזמן שבו מתקיימת הדלקת כיוון שדלקת שנמשכת פחות משישה שבועות ואז חולפת היא לרוב דלקת מסוג אחר שיכולה לפגוע גם במבוגרים ולרוב מדובר על דלקת מפרקים תגובתית שמופיעה לאחר זיהום או דלקת מפרקים זיהומית שמופיעה בעקבות זיהום באופן ישיר פחות או יותר.

הפנים השונות של המחלה

דלקת מפרקים של גיל הילדות היא מחלה מורכבת ששייכת למשפחת המחלות האוטואימוניות. המשמעות היא שהמקור של המחלה הוא בפעילות לא תקינה של מערכת החיסון.

תאי מערכת החיסון האנושית אמורים באדם הבריא לתקוף אך ורק פולשים מזיקים מחוללי מחלה אך באדם שסובל ממחלה אוטואימונית, התאים החיסוניים תוקפים למעשה את תאי הגוף עצמם או במקרה של דלקת מפרקים אצל ילדים ותינוקות, את התאים שמרכיבים את המפרקים המעורבים במחלה.

ישנם סוגים שונים של דלקת מפרקים אצל ילדים ותינוקות כפי שנפרט להלן:

מחלת Still

10% מכלל החולים סובלים מתסמינים שכוללים חום גבוה שמופיע פעמיים ביום לסירוגין במשך כשבועיים. החום מלווה בהגדלה של הכבד, בתפרחת ובדלקת במפרקים. מחצית מהחולים ימשיכו לסבול מהמחלה באופן כרוני והשאר יחלימו ממנה תוך חודשים ספורים בלבד.

דלקת מפרקים מרובת מפרקים

סוג זה נחלק לשני סוגים עיקריים. הסוג הראשון נקרא מרובה מפרקים עם גורם שגרוני שלילי ובו מתפתחת דלקת ביותר מחמישה מפרקים באופן סימטרי בששת החודשים הראשונים למחלה.

20-30 אחוז מכלל החולים סובלים מסוג זה כשהחולות הן בעיקר בנות צעירות בגיל בית הספר. בבדיקת הדם לא ניתן למצוא נוכחות של גורם שגרוני והפרוגנוזה טובה יחסית.

דלקת מרובת מפרקים עם גורם שגרוני חיובי היא מחלה קשה יותר שבה לא ניתן לרפא את הדלקת כלל ומהלכה מקביל לדלקת מפרקים ראומטית של מבוגרים (5% מכלל החולים סובלים מסוג זה).

דלקת מפרקים מעוטת מפרקים

בסוג זה הדלקת פוגעת בששת החודשים הראשונים למחלה במפרק אחד עד ארבעה בלבד. מדובר על צורה שכיחה מאוד של המחלה שמופיעה בקרב כארבעים אחוז מסך החולים.

הפרוגנוזה של החולים טובה יחסית, אך אחד הסיבוכים השכיחים הוא דלקת של הענבייה ולכן החולים צריכים להיות במעקב צמוד של רופא עיניים. גם סוג זה יכול להחמיר ולהפוך לאחר חצי שנה לדלקת מפרקים מרובת מפרקים.

ארתריטיס ואנתזיטיס

בסוג זה לרוב תהיה מעורבות של המפרקים הגדולים בדגש על עמוד השדרה והרגליים. כמו כן, בדרך כלל יסבלו החולים בסוג זה גם מדלקת באזורי החיבור בין העצם לגידים ומדלקת של הגידים עצמם.

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים שמופיעה בקרב חולי פסוריאזיס. הדלקת יכולה להקדים את התסמינים העוריים או להופיע אחריהם. סוג זה מתחלק אף הוא למספר סוגים שונים.

האם קיים טיפול למחלה?

הטיפול בדלקת מפרקים בקרב האוכלוסייה הצעירה ניתן על ידי צוות רב מקצועי. הטיפול מותאם לכל חולה באופן אישי ומשתנה בהתאם לסוג המחלה, חומרת התסמינים, משך המחלה, רמת הפגיעה במפרקים, סוג המפרקים ועוד.

באופן עקרוני מטרת העל של הטיפול היא להפחית את הכאבים, למנוע את הנזק למפרק ולאפשר לחולים ליהנות מאיכות חיים אופטימאלית במידת האפשר. הטיפולים כוללים פיזיותרפיה, תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים וכן מגוון של תרופות ביולוגיות חדשניות לדיכוי התהליך הדלקתי.

פיזיותרפיה באשדוד

דלקת מפרקים בבני נוער

רבים בקרב הציבור הרחב לא מודעים לכך שדלקת מפרקים יכולה לפגוע לא רק באוכלוסייה המבוגרת כי אם גם באוכלוסייה הצעירה.

למעשה, ישנם סוגים מסוימים של דלקות מפרקים שיכולים לפגוע הן בבני נוער והן במבוגרים אך במידה והם פוגעים בבני נוער, הרי שהם יכולים להשפיע בצורה חמורה יותר על איכות החיים של החולים.

חשוב לציין כי כיום ידועות יותר ממאתיים מחלות שונות שההתבטאות הקלינית שלהן היא דלקת במפרקים כשחלקן יכולות לפגוע בבני כל הגילאים וחלקן אופייניות אך ורק לתקופת הנעורים כפי שנסביר בהמשך מאמר זה.

דלקת מפרקים אידיופטית של הנעורים

דלקת המפרקים השכיחה והנפוצה ביותר בתקופת הילדות והנעורים. מחלה זו מתאפיינת במהלך כרוני וממושך ויכולה לפגוע בכל אחד ממפרקי הגוף.

דלקת מפרקים אידיופטית של הנעורים היא מחלה אוטואימונית שבה תאי מערכת החיסון תוקפים את המפרקים של הגוף בשל טעות בזיהוי. הפגיעה מתמקדת ברקמה שנקראת סינוביום אך במקרים רבים הדלקת מתפשטת ופוגעת גם ברקמות נוספות במפרק או ברקמות הסמוכות למפרק.

התסמינים של המחלה משתנים בהתאם לסוג שלה (ישנם שבעה סוגים של דלקת מפרקים אידיופטית של הנעורים) אך לרוב כוללים כאב, נפיחות, חום, הגבלה בתנועת המפרק, נוקשות במפרק ובשרירים הסמוכים ועוד.

התסמינים משתנים בין חולה לחולה גם בהתאם לסוג המפרקים ולטיפול. במקרים מסוימים ללא טיפול מתאים ומהיר עלול להיגרם נזק למפרקים שאינו הפיך, אך במקרים אחרים עם טיפול נכון ניתן להציל את המפרקים.

ישנם סוגים שפוגעים בחמישה מפרקים או יותר, ישנם שבמפרק אחד עד ארבעה, ישנם שכוללים פגיעה רב מערכתית וישנם שבהם הפגיעה ממוקדת במפרקים בלבד. בסך הכול המחלה פוגעת בשכיחות של 1:1000 ונכון להיום חיים בישראל קרוב לשלושת אלפים חולים.

זאבת אדמנתית מערכתית

גם זאבת אדמנתית מערכתית היא מחלה אוטואימונית שיכולה לבוא לידי ביטוי בדלקת במפרקים. עם זאת, כמשתמע משמה של המחלה, בדרך כלל ישנה מעורבות של מערכות רבות נוספות לרבות מערכת העצבים המרכזית, מערכת הנשימה, מערכת כלי הדם והלב, העור ועוד.

המחלה בדרך כלל מופיעה בגיל הפוריות, אך באופן עקרוני יכולה להופיע גם בילדות ואפילו בתקופת הגיל השלישי. השכיחות שלה גבוהה יותר בקרב בנות מאשר בקרב בנים ביחס של 2-3:1, אך בתקופת גיל הפוריות היחס משתנה ונשים סובלות ממנה יותר מגברים ביחס של 9-12:1.

ההסתמנות השכיחה ביותר של זאבת אדמנתית מערכתית היא הדלקת במפרקים שמופיעה בקרב רוב החולים. במקרים מסוימים הדלקת יכולה להחמיר ולהוביל לעיוות במבנה המפרק בעקבות מעורבות של הגידים ושל הרקמות הרכות באזור המפרק.

בדרך כלל התסמין הראשון למחלה יהיה עייפות גדולה שלא עוזבת את החולה גם לאחר שינה טובה. כמו כן, תסמינים ראשוניים יכולים להיות ירידה לא רצונית במשקל וחום לא מוסבר.

דלקת מפרקים זיהומית

דלקת מפרקים זיהומית היא דלקת שמופיעה במפרקים בעקבות חדירה של חיידק, נגיף או פטריה למפרק. חשוב לציין שלרוב דלקות מפרקים לא נובעות מגורם זיהומי אך בהחלט ישנם מקרים רבים בהם המקור הוא זיהומי.

הנקודה החשובה שיש להבין היא שבניגוד לדלקות מפרקים אחרות רבות, הרי שעל ידי אבחון מוקדם והגשת טיפול נכון, ניתן למנוע את הנזק למפרק לחלוטין. עם זאת, ללא טיפול מתאים ומהיר, במקרים רבים עלול להיגרם למפרק נזק בלתי הפיך.

הדלקת הזיהומית יכולה להופיע במפרק אחד או במספר מפרקים במקביל וכאשר היא מופיעה בקרב ילדים או בני נוער, הרי שהפרוגנוזה טובה יחסית. בדרך כלל הטיפול הוא על ידי מתן עירוי של אנטיביוטיקה ורק רבע מהאוכלוסייה הצעירה שסובלת מהמחלה נשארת לאחר שהיא חולפת עם מוגבלות בתנועת המפרק.

רק כדי לסבר את האוזן נציין שכמחצית מהחולים המבוגרים שסובלים מדלקת מפרקים זיהומית סובלים לאחר חלוף המחלה ממוגבלות זו.

דלקת מפרקים בהיריון

נכון לכתיבת שורות אלו ידועות כמאתיים מחלות שונות שעשויות להביא לדלקת במפרקים.

דלקות מפרקים יכולות להופיע בכל גיל, החל מתקופת הינקות וכלה בעשורים המתקדמים, אך דלקת מפרקים בהיריון היא נושא מאוד מורכב שבדרך כלל זוכה להתייחסות מיוחדת.

רק כדי לסבר את האוזן בנוגע למורכבות של הנושא נציין כי במקרים מסוימים הכאבים במפרקים יכולים להופיע בעקבות ההיריון ולדמות את התסמינים של דלקת במפרקים, אך בהחלט קורה לא אחת שנשים שסובלות מדלקות במפרקים נכנסות להיריון ואז מתחילה להיווצר אינטראקציה בין מהלך ההיריון לבין המהלך של הדלקת.

במקרים מסוימים מדובר על יחסי גומלין חיוביים אך במקרים לא מעטים מדובר על יחסי גומלין הרסניים שיכולים להעמיד את ההיריון בסיכון כפי שנפרט במאמר זה.

בחרנו לפרט אודות שלוש מחלות מפרקים בלבד כיוון שקצרה היריעה מלהזכיר את כולן אך יש להדגיש בשלב זה שבכל מקרה שבו אישה שסובלת מדלקת במפרקים מעוניינת להיכנס להיריון, עליה להודיע על כך לרופא המטפל בה.

דלקת מפרקים ראומטית (שגרונית) בהיריון

יחסי הגומלין בין מהלך ההיריון למהלך המחלה במקרה של דלקת מפרקים שגרונית מעניינים במיוחד שכן בעוד שבדרך כלל המצב של רוב החולות ישתפר בצורה משמעותית ביותר עד תחילתו של הטרימסטר השני להיריון, הרי שרוב החולות (90% בממוצע) יסבלו מהתקף של המחלה תוך ארבעה חודשים מיום הלידה. למעשה, חולות רבות סובלות מההתקף הראשון שלהן זמן קצר לאחר הלידה.

חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי סוג התרופות המותרות לנטילה בזמן ההיריון כיוון שישנן תרופות מסוימות שמותר לקחת רק עד תקופה מסוימת, ישנן שאסורות בתכלית האיסור וישנן שמותרות ללא שום בעיה.

כך למשל, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מותרים עד השבוע ה-32 בלבד, אך השימוש במתוטרקסאט נחשב לאסור למשך כל תקופת ההיריון. ישנן תרופות מסוימות שהאיסור על השימוש בהן תלוי בגורמים מסוימים, ישנן שהדעות לגביהן חלוקות ועוד.

זאבת אדמנתית מערכתית בהיריון

בניגוד לדלקת מפרקים ראומטית, זאבת היא מחלה שמעמידה גם את העובר וגם את האישה ההרה בסיכון.

מאחר ושכיחות המחלה גבוהה במיוחד בקרב נשים בגיל הפוריות, הרי שנושא ההיריון נחקר רבות בעשרות השנים האחרונות. באופן עקרוני, המחלה לרוב לא פוגעת בפוריות, אבל ההמלצה היא שלא להיכנס להיריון בזמן התקף (כשהמחלה פעילה או סוערת במיוחד) ולא כאשר ישנה פגיעה כלייתית.

הסיכון לאישה ההרה שנכנסת להיריון בזמן שהמחלה פעילה הוא החמרה של התסמינים בדגש על החמרה בתפקוד הכליות והסיכון לעובר כולל פגיעה בתפקודי הכבד, הפרעות לבביות (20% מהעוברים שסובלים מהפרעות לבביות ימותו), אנמיה, טרומבוציטופניה, תופעות עוריות שונות ועוד. גם כאן ישנן תרופות מסוימות שאסורות לשימוש בהיריון כמו למשל Cyclophosphamide.

הידרותרפיה באשדוד

סקלרודרמה סיסטמית בהיריון

סקלרודרמה היא מחלה שמופיעה בשכיחות גבוהה יותר פי 4 בנשים מאשר בגברים כשלרוב היא מתפרצת לראשונה בין גיל שלושים לחמישים.

המחלה לרוב לא פוגעת בפוריות של הנשים שסובלות ממנה, שכיחות ההפלות בקרב החולות במחלה כמעט זהה לשכיחות ההפלות באוכלוסייה הכללית (אם כי מבחינה סטטיסטית היא מעט יותר גבוהה ממנה) והדבר נכון גם לגבי שכיחות הלידות המוקדמות והמומים המולדים.

עם זאת, ישנו סיבוך מסוים של המחלה שיכול להתרחש בזמן ההיריון שעלול לסכן את חיי האישה שנגרם בעקבות פגיעה בכליות והופעה של יתר לחץ דם. מסיבה זו החולות מומלצות להיכנס להיריון רק לאחר שלחץ הדם שלהן התייצב, כשהמחלה נרגעה וכשאין שום עדות לפגיעה כלייתית ולהיות ערות לסימנים חשודים במהלך ההיריון שמצריכים בירור רפואי דחוף.

דלקת מפרקים בגיל הזהב

כיום ידועות למדע למעלה ממאתיים מחלות שונות שיכולות לבוא לידי ביטוי בדלקת במפרקים. עם זאת, לרוב כאשר מדברים על דלקת מפרקים בגיל הזהב הכוונה היא לסוג מסוים מאוד של מחלה שנקראת דלקת מפרקים ניוונית או אוסטאואטריטיס (osteoarthritis).

דלקת מפרקים ניוונית היא מכלול שלם של הפרעות שמובילות לשינויים בעצמות ולהרס של הסחוס. השינויים האלו גורמים להפרעה בתפקוד המפרקים ומסבים לחולים כאבים.

בקרב שמונים אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת מעל גיל 65 שנה ניתן למצוא עדות לתסמיני הדלקת בצילום רנטגן ובשל העלייה בתוחלת החיים, הערכות המומחים בתחום הן שעד שנת 2020, דלקת מפרקים ניוונית תהיה המחלה הרביעית בדירוג המחלות שגורמות לנכות באוכלוסייה הכללית.

יש לציין בשלב זה כי דלקת מפרקים ניוונית יכולה להופיע גם בקרב האוכלוסייה הצעירה, אבל אז היא מופיעה לרוב לאחר שינוי בסביבת הסחוס שניתן לאתר. כאשר היא מופיעה בקרב מבוגרים, בדרך כלל היא מוגדרת כדלקת מפרקים אידיופטית (דלקת שהגורם לה לא ברור).

מהם התסמינים של דלקת מפרקים בגיל הזהב?

הסימפטום המרכזי שמזוהה עם המחלה הוא הכאב. הכאב שאופייני לדלקת זו מופיע באופן הדרגתי ומחמיר בזמן הפעלת המפרק הנגוע בדלקת בדגש על הפעלה מאומצת שלו. בנוסף לכך, ככל שהמחלה הולכת ומתקדמת, את הכאב ילוו תסמינים נוספים שכוללים נוקשות במפרקים ובשרירים, רעשי חריקות מהמפרקים, נפיחות במפרקים ועוד.

התסמינים מופיעים באופן התקפי והולכים ומחמירים לאורך השנים. חשוב להבין שהתסמינים השונים קשורים לסוג המפרק הפגוע כשלעתים ייפגעו במקביל מספר מפרקים. כעת נפרט את התסמינים האופייניים לסוגי הדלקת השכיחים ביותר:

 • דלקת מפרקים ניוונית של הירך – דלקת במפרק הירך תגרום לתחושה של כאבים הן בחלק החיצוני של הירך והן בחלק הפנימי של הירך. בנוסף לכך אצל רוב החולים יורגשו כאבים גם באזור המפשעה ובברכיים. עם הזמן תתפתח צליעה וקושי רב בהליכה ובהזזת המפרק.
 • דלקת מפרקים ניוונית של הברך – החולים יתקשו לקום מישיבה או משכיבה, במהלך השנים הטיפוס והירידה במדרגות יהפוך לקשה מאוד ובמקרים רבים הכאבים האופייניים יקשו אפילו על ההליכה. כמו כן, בזמן ההליכה יישמעו לרוב קולות חריקה מהמפרק.
 • דלקת ניוונית של מפרקי האצבעות – הרס של הסחוס במפרקים הקטנים מוביל לרוב לשינויים מבניים ברורים לעין בעצמות. לרוב השינויים המבניים מתחילים באצבע אחת ומתפשטים במהלך השנים גם לאצבעות נוספות.

האם קיים טיפול לדלקת מפרקים של גיל הזהב?

נכון לכתיבת שורות אלה אין טיפול שיכול להביא לריפוי של החולים. מדובר על מחלה כרונית בעלת אופי פרוגרסיבי ולכן מטרת הטיפולים הקיימים היא לעכב במידת האפשר את ההתקדמות של המחלה.

בנוסף לכך, מטרת הטיפולים המוצעים כיום לחולים היא להפחית במידת האפשר את מידת הכאב ממנו הם סובלים ולשמור כמה שניתן על טווח התנועה של המפרקים הנגועים במחלה. לרוע המזל את הפגיעה בסחוס ובעצמות לא ניתן לרפא כיום. להלן חלק מהטכניקות הטיפוליות שמקובלות היום לטיפול בחולים בדלקת מפרקים ניוונית:

 • הפחתה במשקל – במטרה להפחית את העומס על המפרקים הגדולים נושאי המשקל.
 • פיזיותרפיה  מסייעת לשמור על טווח התנועה של המפרק, לחזק את שרירי המפרק, להפחית את הכאבים ועוד.
 • ניתוח – במקרים חריגים במיוחד בהם כל סוגי הטיפולים לא הצליחו להקל על החולה מוצע ניתוח להחלפת המפרק במפרק מלאכותי או לשיוף העצם הפגועה.
 • סטרואידים – זריקות של סטרואידים למפרק הפגוע מביאות להקלה משמעותית בחומרת הדלקת ובמידת הנפיחות והכאב.
 • דיאסרין 50 – תרופה שמביאה להאטה בתהליך ההרס של רקמת הסחוס בקרב החולים.
 • NSAIDS – נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (נקסין, אספירין או איבופרופן למשל) מפחיתים את הדלקת ואת הכאבים בקרב חולים עם דלקת קלה עד בינונית.
 • פעילות אירובית – מסייעת לשימור התפקוד של המפרקים והשרירים התומכים ומצליחה להאט את התקדמות המחלה.
 • טיפולים משלימים – ישנו מגוון של טיפולים אלטרנטיביים כמו למשל דיקור סיני והידרותרפיה שמצליחים להפחית את חומרת הכאבים בחלק מהחולים.

אוחזר: 22.9.16, http://www.mifrakim.co.il

מתעניינים בטיפול הידרותרפיה או במידע נוסף?

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם עם כל הפרטים:

צרו איתנו קשר דרך הטופס:

דרך המים

כתובתנו: רחוב האורגים 25 (בניין בית האופרה) אשדוד

טלפון: 08-8530730

פקס: 08-8530731

 

הצטרפו לדפי הפייסבוק:

וגם